Proslovy

  • Umění a věda

 

Blízkost těchto pojmů nacházíme často nejen v termínech Akademie pro vědu a umění, ministerstva umění a vědy nebo v proklamaci volnosti základního zákona, který mluví o „svobodě umění a vědy.„

Zdá se tedy, že umění a věda potřebují pro to, aby se jim dařilo, podobné podmínky.

Umění a věda mají především při pokusu přiblížit se skutečnosti přirozeně stejný cíl. Jak umění, tak i věda se vyznačují nepředvídatelností a nevyčerpatelností svých produktivních možností.

 

Umění ani věda nedojdou k cíli!

Jejich hledání nikdy neskončí!

 

Zatímco však věda usiluje o pochopení, objevení a vyslovení něčeho, co existuje, aniž to známe, snaží se umění spíše o zprostředkování něčeho, co existuje, aniž si to uvědomujeme a neumíme to ani vyslovit.

Takový je tedy vztah vzájemné úcty mezi uměním a vědou.

Konfrontace a připodobnění uměleckého pohledu na kameny, tak jak to činí naše umělkyně, a vědeckého výzkumu kamenů zde v našem muzeu, to velmi zřetelně dokazují.

A proto vypadají barevné světy kamenů, tak úchvatně inscenované paní Dvořákovou, jako vizuální ozvěna reálných kamenů, vystavovaných v našem muzeu.

 

PROF. Dr. KLAUS BORCHARD

REKTOR UNIVERZITY FRIEDRICHA-WILHELMA BONN

 

 

  • Mosty porozumnění

 

Nic nespojuje lidi v evropských zemích tak silně, jako kultura.

Kulturní setkání jsou rozhodujícím předpokladem pro mírovou jednotu Evropy.

To platí i pro vztah mezi Německem a Českou republikou.

O to více mě těší, že Renáta Dvořáková může představit své obrazy širší veřejnosti na výstavě v kolínsko – bonnské oblasti již počtvrté.

Dokazuje to zájem o české umění obecně, a obzvláště o obrazy Renáty Dvořákové.

Jejím námětem jsou kameny, které díky jejímu umění promlouvají. Bylo by hezké, kdyby se z těchto kamenů staly mosty porozumnění mezi Německem a Českou republikou.

 

HANS DIETRICH GENSCHER

SPOLKOVÝ MINISTR / ve výslužbě

 

 

  • Kameny světa

 

Umělkyně s kameny začínala, dnes maluje předmět naší vědy: kameny v mikroskopické oblasti – a vznikají „Ohňosroje barev neuvěřitelné intenzity„, tak jak je vidíme denně při výbrusech pod optickým mikroskopem na naší technické unuverzitě.

Ale již dlouho před tím, než Renáta Dvořáková přišla k nám do Berlína, pracovala s jednoduchým mikroskopem a přenesla tyto tvary a barvy na plátno.

Musí zde existovat něco jako umělecká předtucha, která je něčím zcela jiným, než tvořením myšlenky.

Renáta Dvořáková vás zve, aby jste si prohlédli rozmanitost a krásu kamenů jejíma očima.

My oba, umělkyně a geolog, vás nabádáme, každý svým způsobem, abyste si všímali kamenů ve vašem světě, kamenů na vaší cestě a abyste se jimi kochali.

 

 

PROFESSOR JOHANNES H.SCHROEDER

DĚKAN TECHNICKÉ UNIVERZITY (TU); BERLIN

INSTITUT PRO APLIKOVANÉ GEOLOGICKÉ VĚDY

 

 

  • Dívat se kamenům do duše

 

 

Dnes se necítím být ani politikem, jako spíše přítelem a obdivovatelem umělkyně.

Je pro mne vždy fascinující vidět její obrazy, zde – mezi kameny– kameny a obrazy – to patří dohromady.

Když se vzdálíte z našeho střízlivého, často studeného, funkčního, racionálního světa do snů barev, světla a drahých kamenů, jste jako v opojení.

 

K takovým obrazům se nedruží pouze velký umělecký talent, ale také obrovský cit pro barvy, inspirace, fantazie a citlivost – a to všechno paní Dvořáková má – v hojné míře.

Jako dítě sbírala oblázky. Dnes maluje drahokamy, dívá se do jejich srdce, do jejich duší a vytváří na plátně nebo na papíře zářivý ohňostroj barev.

Co je na jejích obrazech zvláštního: prohlíží si drahé kameny pod mikroskopem a pracuje s mikrosvětem. Vidí, co geologové vědí, ale co laikům zůstane na první pohled skryto. A tak divák stojí před jejími díly fascinovaně, obdivuje je a noří se do hloubky diamantů, rubínů, safírů a smaragdů.

Už jste si toho jistě všimli: jsem obdivovatelem, obdivovatelem Renáty Dvořákové jsem byl již při její výstavě v Muzeu Idar – Oberstein, kdy jsem se seznámil s jejími obrazy. Jeden její obraz „Světlo v safírech„ visí v mém domě a já se jím každý den kochám.

 

Zasněte se i Vy trochu s těmito obrazy, vypněte mozek, meditujte a nechejte se unášet fantazií – zkrátka a jednoduše: dejte své duši volnost.

 

 

PETER CAESAR

MINISTR SPRAVEDLNOSTI  SPOLKOVÉ ZEMÉ PORÝNÍ - FALC

 

 

  • Exploze a barevné opojení 

 

Se slovem „kámen„ lze pojit i jiná slova: starý jako kámen nebo bohatý na kameny.

Starý jako kámen znamená že kameny existují již dlouho, bohatý na kameny by mohlo znamenat, že pomocí kamenů lze zbohatnout.

 

Drahokamy jsou fascinující a zajímavé. Paní Dvořáková je maluje – ale maluje je velmi úchvatným způsobem a ukazuje nám tím krásu a zářivost, tvary a barvy každého jednotlivého drahého kamene.

Na jejích obrazech neuvidíte kameny tak, jak jste zvyklí.

 

Čím je drahokam zajímavý?

Tedy, zajímavý – a krásný – je drahokam díky svým vadám!

Drahokam lze velmi dobře přirovnat k člověku. Zrodí se, roste a vyvíjí se. Má-li dostatek místa a prostoru, mohou se vyvinout nádherné barvy a tvary, a pokud ne – musí dát přednost jiným křišťálům.

Ale i ty nejkrásnější drahokamy mají chyby – a proto jsou krásné!

 

Renáta Dvořáková udělala jednu věc: pomocí mikroskopu se podívala do drahých kamenů, přiložila mikroskop na místa, vznikají tvary a barvy, tam, kde žije křišťál, kde se oživuje a kde na nás působí, to všechno nechala působit na sebe a tyto exploze a barevná opojení, která viděla, přenesla na své obrazy – a vznikly obrazy „vyňaté z drahokamů„.

 

Jsem Vám, Renáto Dvořáková, nesmírně vděčný za to, že jste šla touto cestou, protože tím ukazujete to skutečně podstatné v křišťálu: vady, odchylky od toho, co je hladké a průměrné.

Kdyby to nebylo, byl by náš svět chudší.

Drahokam získává svůj charakter osvětlením. Paní Renáta Dvořáková to poznala, pochopila a přenesla vysokou měrou uměleckého a řemeslného umu pomocí olejových barev na plátno a pomocí akvarelových barev na papír.

 

Velmi krásné, velmi nádherné obrazy s bohatstvím barev.

 

PROF. DR. HEINZ SCHULZ

GENERÁLNÍ ŘEDITEL BAVORSKÝCH STÁTNÍNÍCH SBÍREK

NOVÁ PINAKOTÉKA

 

 

 

  • Realita za realitou

 

Jen málo z nás ví o tajemném novém světě, který se schovává v kamenech.

Renáta Dvořáková je jednou z mála osob, které intuitivně cítí, že realita tkví za tvrdou realitou kamenů.

Ještě než vám však ozřejmím, co není zřejmé, musím vás varovat: „Náš svět kamenů je svůdný, je plný zákoutí, plný hádenek, stejně jako obrazy paní Dvořákové„.

Než to postřehneme, získá si nás.

 

 

PROFESSOR DR. WOLF STEFAN VOGLER

DĚKAN OBORU GEOLOGICKÝCH VĚD PHILIPPSOVY UNIVERZITY MARBURG